Testy pil a rady pro výběr

Jak vybrat a nepřebrat??? 

Toť otázka, na kterou je velice těžká odpověď. Ale zkusme poradit, jak se alespoň orientovat při výběru pily.

 Dnešní řetězové motorové pily někdy nazývány JMP, jsou přizpůsobeny pro různé pracovní použití a různé uživatele. Před nákupem JMP si dobře promyslete pár otázek. Odpovědi vám pomohou s výběrem vhodného typu a velikosti řetězové pily. Neméně důležité je ověřit, zda kupovaná „nounejm“ pila z tržnice je homologovaná pro český trh.

Které otázky to jsou???

 • Jaké mám zkušenosti s používáním řetězové pily?
 • Jak důležitá je bezpečnost? Měla by pila být vybavena systémem TrioBrake™?
 • K čemu budu řetězovou pilu používat? K práci na plný úvazek, k profesionálnímu použití nebo k domácímu použití?
 • Jak velké jsou stromy, které budu nejčastěji kácet? Tvrdé nebo měkké dřevo? Potřebuji malou nebo velkou pilu?
 • Jak často budu řetězovou pilu používat? Každý den, jednou za měsíc, několikrát za rok?
 • Jak důležité jsou ergonomické vlastnosti řetězové pily? Měla by pila vykazovat nízké vibrace a být dobře vyvážená?
 • Jak důležité jsou servis a údržba? Potřebuji jednoduchý přístup ke vzduchovému filtru a k zapalovací svíčce? Mělo by být snadné napnout a vyměnit řetěz?
 • Ve kterých ročních obdobích budu řetězovou pilu používat? Měla by být pila upravena k použití v zimě s vyhříváním rukojetí?

 

Výrobci dnes splní, co na očích vidí a co mu vydělá peníze. I zde lze najít věci, které zavání klamavou reklamou a klamáním spotřebitele. Některé údajné vylepšení pilu jen prodraží a je na Vás, zda tyto využijete nebo jen vyhodíte peníze navíc.

Teď zkusíme na tyto základní otázky odpovědět.

 • Jaké mám zkušenosti s používáním řetězové pily?

Dobře rozmyslete, zda se bezhlavě a bez zkušeností vrhnete do nákupu pily nebo zkusíte najít kvalifikovanou pomoc při získávání základních dovedností při bezpečném používání JMP. Naší zkušeností je, že lidé po absolvování našeho kurzu zjišťují své štěstí a vlastní dosud všechny své končetiny neporušené. Při výběru společnosti, kde si kurz budete dělat, je dost podstatné zjistit si maximum informací, jak kurz bude probíhat. Hlavně zda obsahuje i praktickou část práce s pilou v lese při kácení. Spousta nabídek se týká jen chvíle teorie na učebně a pilu vidíte jen z rychlíku. Rozhodnutí je ale pouze na Vás. Já doporučuji www.kurzy-pily.cz. Fungujeme už od roku 2008 a myslím, že za sebou máme spoustu spokojených zákazníků.

 • Jak důležitá je bezpečnost? Měla by pila být vybavena systémem TrioBrake™?

Systém TrioBrake™? Co to vlastě je? Aktivace řetězové pily i na pravou ruku.

Pro uživatele, který chce se maximálně chránit a bude pilu používat výhradně při řtirobreakezání dřeva uchyceného ve stojanu, je to dobrá volba. Ale používat tento systém při ostatních činnostech si nějak neumím představit. Pro běžného základního uživatele plně postačují základní bezpečnostní prvky, bez kterých se pila nesmí používat (viz. Nař. vl.339/2017 Sb.). Víte které to jsou??? Napovím, že jich je osm, ale tomu se můžeme věnovat ve zvláštní kapitole.

 

 

 • K čemu budu řetězovou pilu používat? Jak velké jsou stromy, které budu nejčastěji kácet? Tvrdé nebo měkké dřevo? Potřebuji malou nebo velkou pilu?

K práci na plný úvazek, k profesionálnímu použití nebo k domácímu použití? Tyto otázky jsou pro výběr pily vcelku podstatné.

Řetězové pily lze obecně rozdělit do těchto skupin:

PROFESIONÁLNÍ PILY HQ560jsou určeny pro náročnou práci v extrémních pracovních podmínkách od výchovných zásahů po mýtní těžby přestárlých lesních porostů. Mají vysoký výkon vzhledem k nízkým hmotnostem. Jsou nasazeny za každých povětrnostních podmínek i při trvalém zatížení. V konstrukci je kladen důraz na maximální pracovní komfort a na vysokou bezpečnost a nenáročnou obsluhu. Jejich hmotnost se pohybuje od 4,7 kg až po 8 kg, objem motoru je od 50 ccm až přes 100 ccm s výkonem od 2,6 kW do 5,5 kW. Lišty jsou dodávány od 37 cm do 50 cm i více při účelovém nasazení.

 

UNIVERZÁLNÍ PILY někde nazývané též Farmářské pilyfrmářka se používají ve stavebnictví, zemědělství a při těžbě mladých porostů, převážně v prořezávkách a probírkách. Snesou větší a trvalejší zátěž. Jejich hmotnost a provozní vlastnosti je určují k univerzálnímu použití. Mají přednosti kompaktních hobby pil, jejich výkon je vyšší a pohybuje se od 2,0 kW do 3,5 kW. Hmotnost se pohybuje kolem 6 kg, délka používané lišty je 35 – 40 cm. Zdvihový objem motoru je 50 – 65 ccm.

 

 

 

hobby PILY PRO PŘÍLEŽITOSTNÉ POUŽITÍ, někdy též nazývané Hobby pily, jsou vhodné pro řemeslnou práci na zahradě, chatě, kutilské dílně či na řezání palivového dříví. Tyto pily jsou snadno

ovladatelné, lehké a přiměřeně výkonné. Jsou kompaktní a nenáročné na údržbu. Dobře snášejí i pravidelné pracovní vytížení. Odpovídají platným normám na spaliny a hluk. Jejich výkon je od 1,2 do cca 2,2 kW. Hmotnost od 3,9 kg do 4,7 kg s lištou 30 – 35 cm. Zdvihový objem motoru od 30 do 45 ccm.

 

 

thandle

PILY PRO PÉČI O STROMY jsou určeny pro profesionály starající se o stromy. Tyto pily poznáte podle označení „T“ top-handle značí horní rukojeť. Pozor, s touto pilou se jen těžko dělají klasické věci. Není vyvážená pro klasické řezání. V nouzi prosím, ale kdo jí držel v ruce, dá za pravdu.

 

 

 

 

 • Jak často budu řetězovou pilu používat? Každý den, jednou za měsíc, několikrát za rok?

K této otázce jen krátce. Dají se pořídit i pily od renomovaných výrobců v ceně okolo 5 000,- Kč. Viděl jsem i pily za 2 500,-Kč a při čtení parametrů jsem se bavil. Takovou pilu nemohu doporučit (ale možná na nějakou narazím v testování a budu překvapen).

 • Jak důležité jsou ergonomické vlastnosti řetězové pily? Měla by pila vykazovat nízké vibrace a být dobře vyvážená?

Zde je to opět o četnosti používání. Pokud budu s pilou v lese denně, budou pro mě tyto body dost podstatné. Když půjdu řezat jedenkrát měsíčně, unesu i těžší pilu, která se trochu víc klepe.

 

 • Mělo by být snadné napnout a vyměnit řetěz? Jak důležité jsou servis a údržba? Potřebuji jednoduchý přístup ke vzduchovému filtru a k zapalovací svíčce?

Komfortem pro obsluhu lze zvýšit atraktivitu pily ale zároveň i cenu. Opět je to otázka četnosti používání a zručnosti toho, kdo pilu používá. Spíše bych řešil dostupnost odborného servisu.

 

 • Ve kterých ročních obdobích budu řetězovou pilu používat? Měla by být pila upravena k použití v zimě s vyhříváním rukojetí?

U dřevorubce lze pochopit, že sáhne po „Géčkové rukojeti“ Například označení HQ 550XPG znamená, pila 5 řada, má 50 cm3 obsah, XP znamená použití technologie X-Torq™. Tajemství této unikátní technologie tkví v tom, že využívá dvoje sací potrubí: jedno pro čistý vzduch a druhé pro směs paliva a vzduchu. Čistý vzduch nejprve vytlačí spaliny a potom se nasaje směs paliva se vzduchem.  Motor má nižší spotřebu paliva a nižší hladiny zplodin ve srovnání s nejpřísnějšími světovými předpisy pro ochranu životního prostředí. A nakonec „G“ jako generátor, značí vyhřívané rukojeti. Pro občasného uživatele je důvodem k zamyšlení, zda si připlatí cca 2 000,-Kč za vyhřívané rukojeti, nebo je ušetří a občas tu zimu vydrží.

 

 Tak zatím ahoj a příště půjdeme dál při výběru pomocníka pro jednodušší život.

 Petra a Jirka